Odrůda Sauvignon Blanc má svůj původ v historické francouzské oblasti Bordeaux, která je dodnes jedním z nejvýznamnějších vinohradnických regionů. Přesné místo vzniku odrůdy však není zcela jasné. Název „Sauvignon Blanc“ je odvozen od slova „sauvage,“ což v překladu znamená „divoký“ či „divoká odrůda.“ To odkazuje na divoký charakter rostliny a možná naznačuje, že původní formou byla divoce rostoucí réva.

Původ Odrůdy Sauvignon Blanc

Tato odrůda patří mezi starobylé odrůdy a první zmínky o ní sahají až do 18. století. V průběhu času se rozšířila do různých částí světa, kde našla své ideální podmínky pro růst a vyzrávání. Dnes je pěstována v mnoha zemích po celém světě, a její popularita stále roste. Jednou z klíčových vlastností odrůdy Sauvignon Blanc je její schopnost vyjadřovat terroir daného vinohradu. 

To znamená, že víno vyrobené z této odrůdy může výrazně odrážet půdní podmínky, klima a další charakteristiky místa, kde byly hrozny pěstovány. Díky tomu si můžeme vychutnat velmi rozmanitá vína Sauvignon Blanc s různými aroma a chutěmi. Celosvětová popularita odrůdy Sauvignon Blanc je důkazem její vynikající kvality a schopnosti přizpůsobit se různým podmínkám. Její jedinečný charakter a pestrost vína lákají víno-milovníky po celém světě a dodnes zůstává jednou z nejoblíbenějších bílých odrůd.

Rozhodování a procesy ovlivňující kvalitu vína

U výroby kvalitního vína hraje klíčovou roli celá řada rozhodnutí a procesů. Každé víno má svou jedinečnou cestu od vinice až do láhve, a v každé fázi tohoto procesu existují specifické volby, které mohou ovlivnit konečný výsledek. Takovými volbami mohou být například výběr odrůdy révy, čas sklizně, metoda fermentace, délka stárnutí vína a dokonce i typ sudu, ve kterém víno zraje.

Například, volba kdy sklízet hrozny, může mít velký dopad na rovnováhu mezi kyselostí a sladkostí vína, stejně jako na jeho alkoholový obsah. Stejně tak volba mezi divokou a kultivovanou kvasinkou může mít vliv na aromatický profil vína a jeho celkový charakter. Proto je důležité, aby vinaři pečlivě zvážili všechny tyto faktory při výrobě svých vín.

Praktické příklady řízení fermentace pro dosažení kvalitního vína

Fermentace je klíčovým procesem při výrobě kvalitního vína, a správné řízení tohoto procesu má výrazný vliv na konečnou chuť a aroma vína. Zde se podělíme o několik praktických příkladů řízení fermentace, které pomohou dosáhnout vynikajícího vína. 

 1. Teplotní kontrola: Ujistěte se, že máte přesnou kontrolu teploty během fermentace. U odrůdy Sauvignon Blanc je optimální teplota fermentace obvykle mezi 15-18 °C. U nižších teplot se udržuje svěží ovoce a citrusové aroma. Vyšší teploty mohou podpořit výraznější ovocné tóny a intenzivní chuť. 
 2. Výběr kvasnic: Správný výběr kvasnic je klíčový pro úspěch fermentace. Pro Sauvignon Blanc se doporučují kvasnice, které podporují zachování ovocných a květinových tónů. Kvasnice se liší v odlišných charakteristikách, takže pečlivě vyberte ty, které odpovídají vašemu zamýšlenému výsledku. 
 3. Macerace: Trvání macerace ovlivňuje extrakci barev a tříslovin, což může ovlivnit strukturu a tělo vína. U Sauvignon Blanc je obvykle doporučeno kratší trvání macerace, aby se minimalizovala extrakce tříslovin a důraz byl kladen na čistotu a jasnost vína. 
 4. Kontrola fermentačních nádrží: Zkontrolujte, zda jsou fermentační nádrže vyrobeny z nekorodujících materiálů, které nepřenášejí nepříjemné chutě nebo aromata. Nerezové oceli jsou často preferovanou volbou, protože neovlivňují chuť vína a umožňují snadnou čistotu. 

S těmito praktickými příklady a pečlivým řízením fermentace máte větší šanci dosáhnout kvalitního a vyváženého vína, které potěší vaše chuťové buňky i chuťové pohárky vašich hostů.

Historie Pěstování Sauvignon Blanc

Sahá až do starověkých dob. První zmínky o této odrůdě pocházejí z 18. století ve francouzském regionu Bordeaux. Právě zde začala tato odrůda získávat svou popularitu a rychle se rozšířila do okolních oblastí. Jedním z klíčových okamžiků v historii Sauvignon Blanc bylo její objevení v regionu Sancerre v Loiře. 

Zde se stala hlavní odrůdou pro výrobu slavných vín, která jsou dodnes vyhledávána milovníky vína po celém světě. Dalším důležitým mezníkem bylo rozšíření do Nového Zélandu v polovině 20. století. Novozélandští vinohradníci objevili, že zdejší klima a půda jsou ideální pro pěstování Sauvignon Blanc a dnes patří jejich vína k nejuznávanějším na světě. 

Jedinečná kombinace klimatických podmínek a terroiru 

Umožnila odrůdě Sauvignon Blanc vyvinout charakteristické aroma s nádechem bylinek, citrusových plodů a exotického ovoce. Tato specifická chuťová paleta se stala nezaměnitelnou a získala si mnoho příznivců po celém světě. 

Díky své schopnosti přizpůsobit se různým podmínkám se Sauvignon Blanc rozšířila do různých regionů na všech kontinentech a stala se jednou z nejoblíbenějších bílých odrůd mezi víno-milovníky. Její historie je plná zajímavých událostí a důkazem toho, jak se víno může vyvíjet a šířit po celém světě.

Šíření Odrůdy Sauvignon Blanc Do Světa

Šíření odrůdy Sauvignon Blanc do světa bylo pozoruhodné a její popularita stále roste. Zde je několik zajímavých faktů o tom, jak se tato vynikající bílá odrůda rozšířila do různých regionů:

 • Francie: Sauvignon Blanc má své kořeny ve Francii, zejména v regionu Bordeaux a Sancerre v Loiře, kde se stala klíčovou odrůdou pro výrobu vynikajících bílých vín.
 • Nový Zéland: V polovině 20. století se odrůda dostala do Nového Zélandu, kde získala svůj charakteristický styl s výraznými ovocnými tóny.
 • Chile: V Chile se Sauvignon Blanc stala jednou z nejvýznamnějších bílých odrůd a je pěstována v různých oblastech s různými mikroklimatickými podmínkami.
 • Jižní Afrika: Odrůda se do Jižní Afriky dostala v 19. století a stala se oblíbenou pro svou čistou a osvěžující chuť.
 • Austrálie: V Austrálii je Sauvignon Blanc oblíbenou odrůdou v regionech, jako je Adelaide Hills a Margaret River.
 • USA: V Kalifornii a jiných oblastech USA je tato odrůda hojně pěstována a získala si zde silnou základnu fanoušků.

Sauvignon Blanc je schopna vyjádřit charakter místa, kde jsou hrozny pěstovány, což dává každému regionu možnost produkovat jedinečná a zajímavá vína. Díky tomu si můžeme vychutnat různorodost v chutích a aromatech Sauvignon Blanc z různých koutů světa.

Vliv Odrůdy Sauvignon Blanc Na Světovou Vinařskou Scénu

Odrůda Sauvignon Blanc má výrazný vliv na světovou vinařskou scénu a patří mezi nejoblíbenější bílé odrůdy po celém světě. Zde jsou některé z důležitých aspektů, které ukazují, jak tato odrůda ovlivňuje světovou vinohradnickou a vinařskou kulturu:

 • Rozmanitost stylů: Sauvignon Blanc je pěstována v různých regionech a každé místo dává vínu jeho unikátní charakter. To znamená, že spotřebitelé mají široký výběr stylů a chutí, které mohou objevovat.
 • Oblíbenost u víno-milovníků: Díky svému osvěžujícímu charakteru a výraznému aroma si Sauvignon Blanc získal velkou popularitu u víno-milovníků po celém světě.
 • Úspěch ve významných soutěžích: Vína vyrobená z odrůdy Sauvignon Blanc pravidelně sbírají medaile a ocenění na prestižních mezinárodních vinařských soutěžích.
 • Kulturní vliv: Sauvignon Blanc je pevně zakořeněný v kulturách regionů, kde se pěstuje. Výroba a konzumace vína z odrůdy Sauvignon Blanc jsou součástí místního folklóru a tradic.
 • Inspirace pro nové generace vinohradníků: Tato odrůda přilákala pozornost nových vinohradníků, kteří experimentují s inovativními způsoby pěstování a výroby tohoto oblíbeného vína.

Sauvignon Blanc je symbolem kvality, originality a regionálního charakteru, který přispívá k pestrosti světového vinařství. Jeho nezaměnitelné aroma a široká škála stylů ho činí výjimečnou a důležitou součástí vinařského světa.

Stanislava Malínková