Problémy s erekcí v mladém věku jsou stále častější. Erektilní dysfunkce (ED) u mladších mužů je zkrátka poměrně běžným zdravotním problémem. Problémem, který negativně ovlivňuje život každého takto “postiženého” jedince. Neschopnost dosáhnout kvalitního ztopoření nebo již dosaženou erekci udržet dostatečně dlouho, aby mohlo dojít k uspokojivému pohlavnímu styku, má různé příčiny. A existují samozřejmě i rozmanité způsoby léčby. 

Podívejme se tedy, jak se věci mají. Třeba vám následující informace budou k užitku. 

 

Problémy s erekcí v mladém věku nejsou nijak neobvyklé

Erektilní dysfunkce (ED), často považovaná za problém starších jedinců, se stále častěji vyskytuje i mezi mladými muži. Faktem nicméně je, že pro mnoho mladých lidí je tato problematika tak trochu tabu a často nevědí, co si v choulostivé situaci počít. Kde hledat pomoc nebo důvěryhodné informace. Erektilní dysfunkce může mít mnoho příčin, včetně hormonálních nerovnováhy, problémů s krevním oběhem, a některých chorob jako je diabetes nebo vysoký krevní tlak. 

Přestože u mladých mužů tyto problémy nejsou nijak široce rozšířeny, přece jen se vyskytují. A bohužel často zůstávají nepovšimnuty a tedy i neléčeny. Je důležité si uvědomit, že biologické faktory nejsou vždy zřejmé a mohou vyžadovat podrobné vyšetření. S poruchami erekce lze bojovat různě. Podle nejnovější studie dokonce i tréninkem. Tedy pravidelnými pokusy o dosažení erekce. Hodně však ale záleží na příčinách problému. To je pochopitelné.

Stres, úzkost a přehnaná očekávání

Významným faktorem, který může ovlivnit sexuální výkonnost, je psychické zdraví. Stres, úzkost a deprese jsou běžné příčiny ED mezi mladými muži. Starší pánové “selhávají” spíše z fyziologických příčin, zatímco u mladších je mnohem častěji na vině nevyrovnaná psychika. Sociální tlak a přehnaná očekávání mohou problémy s erekcí docela snadno vyvolat, případně je  ještě zhoršit. Mladí muži často čelí zvýšenému tlaku v práci nebo ve škole, mezi svými vrstevníky, což může jejich situaci komplikovat. 

Negativní vliv je často také přisuzován nadměrné konzumaci všudypřítomných pornografických materiálů. Obzvláště pak filmů, kde účinkují výjimečně “vybavení” jedinci, kteří jsou navíc často schopni podávat až extrémní výkony. To některé mladé muže vystavuje dalšímu stresu, jelikož se domnívají, že je to celkem běžné a že v intimním životě nemohou obstát. 

 

Změna životního stylu může potíže vyřešit

Životní styl má na libido zásadní vliv. Nezdravá strava, nedostatek fyzické aktivity, kouření, nadužívání alkoholu a špatné spánkové návyky. To vše může přímo ovlivnit schopnost dosažení erekce. Pokud má mladý muž v tomto ohledu nějaké “nedostatky” a jeho sexuální apetit není ani zdaleka takový, jak by se vzhledem k nízkému věku dalo očekávat, je třeba zjednat nápravu. Změny v životním stylu se zkrátka jako možná cesta ke zlepšení neuspokojivého stavu přímo nabízejí. Kromě kvalitnější stravy a zvýšení fyzické aktivity může mít pozitivní vliv také regulace stresu a zlepšení celkového psychického stavu. 

Co může pomoci? Například toto:

  • Zvýšení fyzické aktivity
  • Vyvážená strava bohatá na ovoce a zeleninu
  • Dostatečný spánek
  • Omezení konzumace alkoholu a tabákových výrobků
  • Vyhýbání se stresovým situacím

Když selhání pramení ze špatné partnerská komunikace

Komunikace s partnerem a kvalita vztahu hrají v sexuálním zdraví velice důležitou roli. Mladí muži se často obávají sdílet s partnerkou své obavy a svoje problémy, což může situaci jedině zhoršovat. Otevřený dialog s partnerem a případná terapie mohou být přitom velmi účinné. Nezřídka se ukáže, že problémy v partnerské komunikaci nebo zkrátka jakékoliv vážnější nedorozumění ve vztahu mohou přímo ovlivňovat schopnost mladých mužů dosáhnout erekce.

 

Jak může pomoci lékař?

Pokud se problémy se ztopořením nedaří odstranit běžnou cestou, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může poskytnout diagnostiku a navrhnout vhodnou léčbu, která může zahrnovat léky, speciální terapie nebo jiné i intervence. Někdy může být zapotřebí kombinace více terapeutických přístupů pro dosažení nejlepšího možného výsledku.

Seznam možných léčebných intervencí:

  • Farmakoterapie
  • Poradenství nebo psychoterapie
  • Vakuové pumpičky
  • Hormonální terapie

Přírodní doplňky a alternativní medicína

Existuje také řada přírodních doplňků, které mohou podpořit erektilní funkci. Je však důležité konzultovat jejich užívání s lékařem, aby se předešlo možným interakcím s jinými léky. Rostlinné extrakty jako ginkgo biloba, ženšen a maca mají dlouhou historii poměrně úspěšného používání. V tzv. tradiční medicíně se s nimi v případě poruch erekce setkáte opravdu často. 

Nepodceňujte význam prevence!

Prevence je klíčová. Pokud jde o zdraví, platí to zcela všeobecně. Zdravý životní styl, pravidelné lékařské prohlídky a aktivní řešení psychických problémů mohou významně přispět k tomu, aby se erektilní dysfunkce vůbec neobjevila. Mladí muži by měli být vedeni k tomu, aby význam prevence nepodceňovali. Je-li řeše o prevenci, musíme zmínit rovněž význam dostatečného přísunu informací týkajících se rizik spojených s určitými rekreačními drogami, tabákem a alkoholem. Užívání návykových látek, zejména je-li dlouhodobé, má totiž zpravidla na kvalitu erekce zhoubný vliv! 

 

Problém, který lze úspěšně řešit

I přes jistou choulostivost a na první pohled obtížnou řešitelnost problému je důležité zdůraznit, že východisko z nepříjemné situace lze nalézt téměř bez výjimky. Problémy s erekcí, a to obzvláště v případě mladých mužů, se zkrátka dají “rozlousknout” skoro vždycky. S dostupnými zdroji informací, lékařskou péčí a díky podpoře partnerky lze obvykle dosáhnout výrazného zlepšení poruch erekce.

Mladí muži by ale každopádně měli být povzbuzováni k aktivnímu řešení tohoto problému, protože jinak se ho zpravidla nezbaví.

Stanislava Malínková