Tetování vlasů je kosmetický zákrok, který je stále oblíbenější alternativou k tradičním metodám, jimiž se úbytek přirozené pokrývky hlavy obvykle řeší. Může zastoupit například transplantaci nebo biologickou léčbu. Tedy metody, které jsou nejen dražší, ale jejichž úspěšnost není ani zdaleka stoprocentní. Tetování spočívá v aplikaci speciálního inkoustu do skalpu, čímž se imituje přirozený vzhled vlasových folikulů. Je ideálním řešením pro osoby trpící alopecií nebo pro ty, kteří si přejí opticky zahustit své řídnoucí vlasy. 

Chcete vědět, zda jsou výsledky této procedury skutečně tak dobré, jak se o nich tvrdí? A zajímá vás, zda je tetování vlasů bezpečné? Tak se na to podíváme.

 

Co byste měli vědět o tetování vlasů

Tetování vlasů, jinak také trichopigmentace, spočívá v precizní aplikaci barviva do horní vrstvy kůže lidské hlavy. Lze toho docílit výhradně s pomocí speciálních, velmi jemných jehel, čímž se procedura podobá procesu tradičního tetování. Rozdíl spočívá hlavně v technice, ale také v použitých nástrojích, které jsou speciálně navrženy pro simulaci vzhledu vlasů. 

Proces je obvykle rozdělen do několika sezení, aby se postupně dosáhlo co nejpřirozenějšího efektu. Každé sezení může přitom trvat několik hodin, a to v závislosti na rozsahu a hustotě tetovaných vlasů. Procedura je stále populárnější a to zřejmě i proto, že lidé o vlasy přicházejí stále častěji. 

Nesporné výhody

Přestože si prý někteří pánové z holé hlavy nic nedělají, většina lidí postižených nadměrným padáním vlasů to vidí docela jinak. Ženy obzvláště. Trpí nepříjemnými pocity a ztrátou sebevědomí. Tetování je pro takové jedince jednoznačným přínosem. Má zkrátka nesporné výhody. Tento zákrok může výrazně zlepšit kvalitu života tím, že obnoví původní vzhled a pomůže lidem cítit se zase normálně. 

Estetické výhody:

  • Zdánlivé zvýšení hustoty řídkých vlasů
  • Zamaskování zcela holých míst na hlavě

Psychologické výhody:

  • Zvýšení sebevědomí
  • Odbourání stresu spojeného s vypadáváním vlasů 

Pozitivní vliv na psychiku je obzvlášť důležitý pro osoby, které ztratily vlasy v důsledku léčby nebo vlivem genetických predispozic, a nyní díky proceduře tetování získávají zpět svou dřívější identitu.

 

Naplňují výsledky původní očekávání?

Vlasy nám padají z celé řady příčin. Naštěstí to lze vyřešit. Tetování vlasů obecně přináší velmi dobré výsledky, ale je samozřejmě důležité mít realistická očekávání. Zákrok skvěle funguje pro osoby, které chtějí opticky zvýšit hustotu vlasů, ale nemělo by se předpokládat, že zcela nahradí bohatou hřívu skutečných vlasů. Tak to jednoduše nefunguje. Je rovněž důležité, aby člověk, který chce tetování vlasů podstoupit, vyhledal zkušeného odborníka a neriskoval tím, že proceduru prodělá v nějakém pofiderním salonu. 

Svůj význam má také konzultace. Přesné a realistické stanovení cílů před zahájením zákroku je základem pro spokojenost. A přestože výsledky procedury bývají nanejvýš uspokojivé, lze tak předejít zbytečnému rozčarování. 

Kvalita života se vždy zlepší

Většina těch, kdo si proceduru dopřáli, by vám asi potvrdila, že tetování vlasů mělo pozitivní vliv na jejich osobní a někdy dokonce i na profesní život. Méně stresu, více pohody. To je velmi důležitý bonus. Tento zákrok jim pomohl překonat sociální úzkosti spojené s vypadáváním vlasů a někdy jim doslova “vlil novou krev do žil”. 

 

Je nebo není procedura bezpečná?

Alopecie může potkat každého. Pokud jí také trpíte a žádná léčba nezabírá, možná vám prospěje tetování. Ptáte se, zda je tetování vlasů bezpečné? Nejste jediní. Tato otázka je předmětem mnoha debat. A přestože se lze občas doslechnout zvěsti o tom, že se u někoho objevily zdravotní komplikace, neměli byste jim přikládat velkou váhu. 

Je ale faktem, že určitá rizika existují. Ovšem pouze tehdy, pokud se svěříte do nesprávných rukou. Musíte si prostě vybrat salon či kliniku s dobrou pověstí. Zkrátka takové pracoviště, kde působí jen skuteční profesionálové. Pak vám nepochybně nic nehrozí. A co je z hlediska bezpečnosti obzvláště důležité

  • Patřičné vzdělání personálu kliniky
  • Používání sterilních nástrojů
  • Provádění alergických testů na barviva 

Testy na přecitlivělost a na alergie musí být nedílnou součástí vstupního vyšetření či vstupní konzultace, protože pouze tak lze riziko nežádoucích reakcí včas vyloučit nebo alespoň snížit. U renomovaných specialistů jde o běžnou praxi.

Vyžádejte si reference

Výběr zkušeného a pozitivně hodnoceného specialisty je pro dosažení nejlepších možných výsledků nezbytný. A svůj význam má samozřejmě i s ohledem na vaši bezpečnost! Neváhejte si vyžádat reference, projděte si dostupné recenze. Jedině tak získáte jistotu, že vám nové vlasy vytetuje zkušený a šikovný odborník. Důkladná příprava a výběr správného specialisty může výrazně ovlivnit konečný výsledek a celkovou spokojenost s procedurou.

 

Zajímá vás, jak je to s cenou tetování?

Náklady na tetování vlasů se pochopitelně liší v závislosti na řadě faktorů. Ceny se obvykle pohybují od několika tisíc až do desítek tisíc korun, což může být výhodnější ve srovnání s jinými metodami, jimiž se vypadávání vlasů řeší. Třeba s již zmíněnou transplantací. Většina lidí však tyto náklady příliš neřeší a považuje je spíše za investici do vlastního zdraví, což je nejspíš rozumné. Cena za nové sebevědomí a za zlepšení kvality života jim pak obvykle připadá více než přijatelná.

Trápí vás řídnoucí kštice? Zkoušeli jste už všechno možné, ale nic nefunguje? Vsaďte na tetování! Pokud si vyberete kvalitní salon, měli byste být s výsledkem procedury spokojeni.

Stanislava Malínková