Omlazení obličeje je proces, který může zahrnovat širokou škálu procedur a technik, které mají za cíl obnovit mladistvý vzhled pleti a snížit příznaky stárnutí. Tento průvodce poskytne užitečné informace o různých metodách omlazení obličeje, možných rizicích a očekáváních, které s tímto procesem souvisejí, a poskytne tipy pro péči o pleť po provedení omlazujicich procedur.

 

1. Metody omlazení obličeje

 • Botulotoxinová terapie (Botox): Botox je často využívaná procedura pro redukci vrásek a jemných linek obličeje. Injekce botulotoxinu blokuje nervové signály do svalů obličeje, čímž dočasně zmenšuje kontrakce a zjemňuje vrásky.
 • Naplňování (fillery): Fillery jsou látky, které se injikují do pleti za účelem zvýšení objemu, vyplnění vrásek a zdůraznění kontur obličeje. Nejběžněji používanými fillery jsou hyaluronová kyselina a kolagen.
 • Chemický peeling: Chemický peeling je procedura, při které se aplikuje chemická látka na pokožku s cílem odstranit vrchní vrstvu pokožky. Tento proces podporuje regeneraci pokožky, stimuluje tvorbu kolagenu a pomáhá snižovat jemné linie a vrásky.
 • Laserová terapie: Laserová terapie se používá k odstranění pigmentových skvrn, jemných linek a vrásek, zlepšení textury pokožky a stimulaci tvorby kolagenu. Existují různé typy laserů, které se používají podle konkrétních potřeb pacienta a typu pleti.

 

2. Očekávání a příprava

 • Konzultace s odborníkem: Před provedením jakékoliv omlazující procedury je důležité konzultovat s kvalifikovaným dermatologem nebo plastickým chirurgem. Během konzultace můžete diskutovat o vašich cílech, očekáváních a vhodnosti různých metod omlazení obličeje.
 • Realistická očekávání: Je důležité mít realistická očekávání ohledně výsledků omlazení obličeje. Každá procedura má své limity a účinky se mohou lišit podle individuálních charakteristik a stavu pokožky.
 • Příprava na zákrok: Před provedením omlazující procedury může být doporučeno omezit užívání určitých léků, jako jsou léky proti bolesti nebo krevní zahušťovadla, které by mohly zvýšit riziko krvácení nebo podráždění pokožky.

 

3. Péče po provedení omlazující procedury

 • Zotavení: Po provedení omlazující procedury může dojít k mírnému otoku, podlitinám nebo citlivosti pokožky. Je důležité dodržovat pokyny lékaře ohledně péče o ošetřenou oblast a užívání předepsaných léků.
 • Ochrana proti slunečnímu záření: Sluneční záření může zvýšit riziko podráždění a pigmentace pokožky, a proto je důležité chránit ošetřenou oblast před slunečním zářením pomocí ochranného krému s vysokým faktorem SPF.

 

4. Možná rizika a komplikace

 • Alergické reakce: Někteří lidé mohou mít alergické reakce na použité látky při omlazujících procedurách, jako jsou fillery nebo chemické peelingy. Je důležité informovat svého lékaře o jakýchkoliv alergiích nebo citlivostech před provedením zákroku.
 • Infekce: Jakýkoli invazivní zákrok nese riziko infekce, a proto je důležité dodržovat sterilní postupy a pokyny lékaře ohledně péče o ošetřenou oblast po provedení omlazující procedury.

 

5. Trvalost výsledků

 • Dočasná versus trvalá metoda: Některé omlazující procedury poskytují dočasné výsledky, které vyžadují pravidelné obnovování, jako například botulotoxinová terapie. Na druhou stranu existují i trvalejší metody, jako je chirurgický facelift, který poskytuje dlouhodobější efekt.
 • Péče o pokožku: Aby se prodloužila trvanlivost výsledků omlazení obličeje, je důležité pečovat o pokožku pomocí vhodných kosmetických přípravků, pravidelného čištění a hydratace. Pravidelné používání kvalitních krémů a séra s obsahem aktivních látek, jako je vitamin C, retinol nebo kyselina hyaluronová, může pomoci udržet zdravý a mladistvý vzhled pleti.

6. Doplňující péče a životní styl

 • Zdravá strava: Strava bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály může přispět k zdravé pleti a zpomalit proces stárnutí. Konzumace čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných produktů a dostatečného množství vody může podpořit její regeneraci a vitalitu.
 • Dostatečný spánek: Nedostatek spánku může negativně ovlivnit vzhled pleti a zvýšit příznaky stárnutí, jako jsou tmavé kruhy pod očima a ztráta elasticity. Dodržování pravidelného spánkového režimu a dostatečného odpočinku je proto důležité pro udržení mladistvého vzhledu.
 • Omezení expozice slunečnímu záření: Přeexponice slunečnímu záření může způsobit předčasné stárnutí pleti, vznik pigmentových skvrn a vrásek. Je důležité chránit pokožku pomocí ochranných opalovacích krémů s vysokým faktorem SPF, nošení klobouků a slunečních brýlí a vyhýbat se přímému slunečnímu záření ve hodinách nejvyššího UV záření.

 

7. Výběr vhodného omlazujícího zákroku

 • Konzultace s odborníkem: Při výběru omlazující procedury je důležité konzultovat s kvalifikovaným dermatologem či plastickým chirurgem, který zhodnotí stav vaší pleti, posoudí vhodnost různých možností a navrhne nejlepší řešení pro dosažení vašich cílů.
 • Individuální plán omlazení: Každý člověk má odlišné potřeby a preference, a proto je důležité vytvořit individuální plán omlazení, který bude odpovídat vašim jedinečným požadavkům a očekáváním.
 • Informované rozhodnutí: Před provedením omlazující procedury je důležité se důkladně informovat o možných rizicích a přínosech, zvážit všechny aspekty a provést informované rozhodnutí, které bude respektovat vaše zdraví a bezpečnost.

 

Na závěr

Omlazení obličeje může být účinným způsobem, jak zlepšit vzhled pleti a obnovit mladistvý vzhled. Avšak je důležité si uvědomit, že každá procedura nese určitá rizika a vyžaduje pečlivou přípravu a péči po provedení. Pečlivá konzultace s odborníkem a dodržování doporučení pro péči o pleť jsou klíčové pro dosažení úspěšných výsledků a minimalizaci rizik komplikací. Nakonec, nejlepším způsobem, jak udržet mladistvý vzhled, je péče o pokožku, zdravý životní styl a pravidelná péče o sebe.

Stanislava Malínková